Грижа за кучињата и мачките: Знајте ги 9-те најчести грешки што ги прават туторите


Кога посвојуваме животно, автоматски го вметнуваме во нашето семејство и правиме сè за да го едуцираме на најдобар начин и со голема убов. Но, честопати, кога се грижите за кучиња и мачки, има некои грешки што сопствениците на миленичиња ги прават и остануваат незабележани, што може да го попречи развојот на нивните миленици.

Знаеме дека секое животно е уникатно, но постојат некои општи препораки со цел да се избегнат проблеми што се мешаат во квалитетот на животот и благосостојбата на нашето крзно. Имајќи го тоа предвид, ги одделивме некои од најчестите недостатоци во однесувањето на воспитувачите, така што ќе можеме внимателно да ги разгледаме и да ја зајакнеме важноста на преиспитувањето на навиките кога се грижиме за нашите животни. 

ГОДИШЕН ПРЕГЛЕД

Кога последен пат го однесовте вашето домашно милениче на проценка кај ветеринар? Знаеме дека не сите животни се fansубители на консултации, но сепак е потребно да ги носите на годишни прегледи кај професионалец. Периодичните консултации се најефективниот начин да се спречи повторувањето на проблемите да станат посериозни во иднина. 

Тестови на крв , офталмолошки, дерматолошки, ултразвук, радиографија и многу други се одговорни за превенција на болести. Следењето на здравјето на вашето домашно милениче исто така може: 

  • Продолжете го животниот век на вашето домашно милениче
  • Пронајдете тивки болести 
  • Рано дијагностицирајте болести, зголемувајќи ги шансите за лекување

Значи, не заборавајте да го однесете на лекар само кога ќе покаже знаци на болест, добро? 

ОРАЛНА ЗДРАВСТВЕНА ЗАШТИТА

Неуспехот да се грижи за оралното здравје е исто така грешка што повремено ја прават учителите на миленичиња. За животните, устата е празнина што е во најголем контакт со вируси и бактерии, затоа грижата е толку важна. Остатокот од храната нормално се акумулира преку забите и заедно со дејството на бактериите може да предизвикаат пародонтални заболувања (акумулација на плаки), кои без специјализиран третман може да предизвикаат гингивит, губење на забите и компликации и на други органи. 

Избегнувајте идни проблеми со рутината за орална нега на вашето домашно милениче. Идеално е барем еднаш неделно да четкате со паста за заби специјално за животни. Постојат и други опции како антисептик спреј, закуски против забен камен, играчки против забен камен и миење на устата. Еден начин полесно да се следи оваа рутина е да се воведат овие навики кога сте мали. 

ПОТРЕБНО ВНИМАНИЕ ВО СЕКОЈДНЕВНИОТ ЖИВОТ НА КРЗНЕНИТЕ

Покрај целата грижа за здравјето и храната на вашето домашно милениче, треба да запомните дека на животните им е потребна интеракција. Вашето домашно милениче треба да биде во контакт со други луѓе и животни за да се дружи и на тој начин, постепено да развива емоционални вештини, на крајот на краиштата, социјализацијата исто така го спречува да создава стравови и да стане агресивен. Кучињата и мачките не се навикнати да бидат далеку од своите чувари и, затоа, честопати асоцираат на едноставен чин што треба да ја отворите портата или да земете клуч како да не сте го оставиле. 

Промовирање на акции и стимули, исто така, им овозможува на вашиот кожен да се навикне подобро. Можете да го направите ова преку игри, како за? 

Говорејќи на игри и забава, искористете ја можноста да научите како да оставите по стимулативна средина за вашето домашно милениче.

ВАКЦИНАЦИЈА

На вакцинација е привремена контрола на борба, особено вируси и бактерии. Но, и покрај ова, неуспехот да се контролира картичката за вакцинација е грешка што учителите на миленичиња ја прават постојано. Вакцините се одговорни за стимулирање на имунитетниот систем и создавање на антитела. Кога ќе бидат дадени во наведениот период, тие работат на борба и спречување на многу болести. 

Кучињата треба да ги примат првите дози на повеќенаменски вакцини по 45 дена од животот, мачките по првите 60 дена. Како е картичката за вакцинирање на вашето домашно милениче? 

ВЕРМИФУГА

Многу е важно наставниците секогаш да внимаваат каде се нивните миленици, животни кои доаѓаат во контакт и храна што ја јадат. Оваа нега може да помогне во спречување на болести како што се црви , предизвикани од паразити кои се сместуваат во телото.  

Волмерите се сојузници во борбата против црвите и може да им се дадат на крзнените животни во првите 15 дена од животот кај кучињата и 30 дена кај мачките. После првата доза, другите треба да се даваат според упатствата на ветеринарот. 

Нормално, во случај на животни кои секогаш честираат на плажи, паркови и средини со други животни, професионалците имаат тенденција да препорачуваат дози на млеко-млеко поконзистентно отколку за оние кои немаат овој континуиран контакт. Покрај тоа, советуваме бремените кучки да бидат дероматизирани, така што тие избегнуваат да им ги пренесуваат црвите на кученцата. 

ДОКТОР ДОМА

Миленичињата кои се само-лекуваат кога не изгледаат добро е грешка што туторите ја прават со своите крзнени. Оваа ситуација се влошува кога лекот што се дава не е особено за кучиња или мачки. Нормално, не знаеме како работи организмот на животното и токму поради таа причина, давањето лекови без стручни консултации може да генерира интоксикации, па дури и да маскира болести. 

Некои лекови сè уште можат да бидат фатални за животните бидејќи содржат супстанции несоодветни за организмот на животните. За мачките, ова се случува главно со антипиретици, антиалергиски и антиинфламаторни лекови наменети за човечка употреба, додека за кучиња, диклофенак од железо и натриум е многу опасен. Затоа, не лекувајте ги вашите миленици дома, секогаш побарајте ветеринар. 

Фокс-териерско куче го влече јажето играјќи

НЕ ГО ПРЕКОРИ ЛОШОТО ОДНЕСУВАЊЕ НА ДИДАКТИЧКИ НАЧИН

Кучињата и мачките учат по асоцијација и токму поради оваа причина, кога ќе направат негативен став, треба да бидат укори на дидактички начин, бидејќи само борбите нема да помогнат затоа што на крајот може да не разберат и да се повторат повторно. 

Еден начин да се прекорувате е да го користите сопственото бр . Наградата, исто така, прави разлика во овие моменти, и иако е обично за јадење, може да дојде со наклонетост или играчка. Но, ние исто така се сеќаваме на важноста да не се користи агресија и да се претера.

Кученцата обожава да игра и понекогаш прави зло, затоа е важно да се започне со едукација од кученца. Ако не сте го карале уште од малечко дете, тој веројатно ќе каже дека е во ред да го направите тоа. 

ОСТАВИ ПРЕМНОГУ ВРЕМЕ НА МИРА

Да се ​​чува крзнено крзно сам не се препорачува. Ако оваа состојба е континуирана, тоа може да доведе главно до стрес. И кога кучињата и мачките ја развиваат оваа емоционална нестабилност, тие имаат тенденција да чешаат, лаат и имаат низок имунитет, што може да доведе до други компликации.

Промовирање на дневни стимули спречува ситуации како овие да се случуваат кога треба да поминете некое време сами . Но запомнете дека ако патувате, не се препорачува да го оставите сам. Дневна грижа за: 

  • Не оставајте го на мало место 
  • Понудете вода и храна 
  • Спакувајте го креветот и играчките 

НЕ КОНТРОЛИРАЈТЕ ЈА МОЌНОСТА

Хранењето миленичиња е грижа што секогаш мора да се следи. За добар квалитет на живот, се препорачува да следат диета богата со хранливи материи и да се хранат со специфични оброци за возраста и тежината. Контролата на храната е исто така важна бидејќи ако ја злоупотребат количината, миленичињата лесно можат да развијат дебелина. 

Без претерување со храната, ако вашето домашно милениче не јаде директно на ручек, на пример, не ја удвојувајте количината на храна за време на вечерата, продолжете со вистинските делови додека не се навикнете на рутината на храната. 

БОНУС: НЕ КАСТРИРАЈТЕ  

Неуспехот да го стерилизирате вашето домашно милениче не е грешка, но стерилизацијата е начин да се намали количината на болести поврзани со хормонални нарушувања и затоа препорачуваме да се направи. Се додека е здраво, секое куче и мачка може да се стерилизира, но пред операцијата лекарот мора да побара преглед. 

Идеално, постапката се прави по 1 година од животот , операцијата се прави под општа анестезија и се смета за едноставна. За жените, може да ја намали до 100% можноста за развој на рак на дојка. 

БИДЕТЕ СИГУРНИ: ВАШЕТО ДОМАШНО МИЛЕНИЧЕ ЗНАЕ ДЕКА СÈ ШТО ПРАВИТЕ ЗА НЕГО Е ОД LOVEУБОВ 

Ако сте направиле некој од овие упатства, важно е да обрнете малку повеќе внимание при извршување на некои задачи. Но, бидете сигурни, знаеме дека сè што правите е да размислите за најдоброто за вашето домашно милениче. 

Ние во Ветеринарен центар сакаме да бидеме покрај вас во секое време, особено како начин да обезбедиме благосостојба на вашите крзнени. Остануваме отворени 24 часа, секој ден во неделата, дали да купиме играчка или да закажеме состанок.